Ponovljen uspeh radionica :)

Na drugoj radionici održanoj 19.10. još veći broj prisutnih!

Ovoga puta srdačno nas je pozdravila i podržala našu akciju Sanja Lončar, ispred Nacionalne Službe za zapošljavanje, Filijala Sombor, grupa za razvoj preduzetništva i programe zapošljavanja.

„Imate želju da ostvarite svoju poslovnu ideju… Razmišljali smo da počnemo sopstveni biznis?“

Sva zainteresovana lica mogu se prijaviti kod svog savetnika ili lično u poslovnom centru Filijale (kancelarija broj 5. Zgrada u dvorištu.
Za one koji imaju hobi ili žele da svoje interesovanje u okviru Starih zanata usavrše, kolege iz udruženja su otvorene za saradnju i žele da izađu u susret.

Kroz podršku drugih institucija kao i samih korisnika želja nam je da radionice za mlade budu kontinuirane, a time projekat postaje održiv, što nam je bio cilj.


Uspeli smo da se rasporedimo tako da je svako imao priliku da praktično učestvuje u izradi nekih od rukotvorina.

Oslikavanje predmeta od tekstila vodile su Svetlana Tumbas i Svetlana Zarić, koje su dale instrukcije za upotrebu boja za svilu,boja za tekstil i kontur paste za tekstil.

Uglavnom su se oslikavale marame i ešarpe (viskoza ,kašmir,svila) floralnim motivima cveća vedrih kolorita, jarkih boja.Platna za oslikavanje su predhodno zategnutia na drvenim ramovima , kako bi se omogućila sloboda pokreta.

Veliko interesovanje su privukli istrukovani motivi za jastuciće na platnu sa motivima dece, maca i kuca, pjere i drugo. Mnogi su se verujem i sami kao i mi prijatno iznenadili kvalitetom radova, jer nisu postojale predhodno pripreme.

Svi zainteresovani su imali priliku da vide i po želji isprobaju trukovanje, stari zanat iz radionice„RUSTIKANNA“Ana Ilić-Panjković , koji je pre sotinu godina bio mnogo prisutniji u životu većinom žena koje su rućno radile vez.

Nekolicina je isprobala tehniku koja se zasniva na preciznom prenošenje mustre sa šema, trljanjem čojane krpice predhodno umočene u plavi prah.

Kada je kompletan motiv precrtan (pretrljan) sklanjamo tegove sa pausa kojim smo fiksirali papir da se nepomiče. Istrukovani motiv isprskamo petrolejom koji nam služi kao vezivno sredstv kako bi prah ušao u strukturu bele pamučne tkanine u platno prepletaju.

Istrukovane manje floralne motive i jedrilica, mladi su vezli na lanenom platnu za izradu vrećica za lavandu,kupke i rukavice za kupanje.

Veliku posvećenost ovom zadatku pokazali su mladi iz doma za ometene u razvoju, a kvalitet rada iznenađujuće dobar.

Posebno interesovanje su privukle tajne velikog majstora izrade sapuna Bojana Koberski i njene asistenkinje Isidora Plavšić.

One su nam prikazalale princip izrada sapuna na prirodnoj bazi bez dodataka hemikalija i pojačivača pene.

Baza ovih sapuna je maslinovo, palmino i suncokretovo ulje , koje se u određenim odnosima bez kuvanja uz dodatak eteričnih ulja i bilja pretvaraju u masu koja se uliva u kalupe za sapune.

Mirisna nota eukaliptusa je začarala prostor kao i raznovrsnost motiva je privukla mlade da se u sredu na našoj izložbi pojave i uzmu svoj primerak za sebe ili nekome za poklon.

Toliko smo bili uporni da završimo radove da smo „morali“ izaći jer bi nas zaključali u 20 časova , kada se kapija zatvara.

Još jednom hvala!

Ana Ilić

Ana Ilić

Ana Ilić-Panjković je rođena 1977. godine. Školovala se za konfekcijskog tehničara u Somboru i Strukovni inženjer dizajna za tekstil i odeću u Beogradu. Preduzetnica je od 2009. godine, vlasnica Zanatsko umetničke radionice „Rustikanna” u Somboru, ulica Podgorička 3/18. Sertifikovani je (handmade) član Udruženja starih, umetničkih zanata i domaće radinosti Sombor za umetničko oslikavanje predmeta, izrada suvenira, trukovanje i vez.

4 Comments

Add a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *