Kako sam postao klompar

Iz potrebe za sticanjem egzistencije bio sam primoran da se snalazim i radim različite poslove. U to vreme sam na tavanu svoje kuće pronašao kutiju sa alatom. Raspitivao sam se i saznao da je to alat za izradu drvenih klompi i da pripadao mom ocu koji je davno izrađivao klompe.

Početkom prošlog veka u mom selu, Bačkom Monoštoru, postojalo je oko 70 klompara. Poslednji je sa radom prestao pre petnaest godina. Uprkos tome što još uvek ima živih majstora, niko nije umeo da mi pokaže kako se klompe izrađuju. Svi oni su stari preko osamdeset godina.

Skupljao sam drva i pokušavao sam da napravim klompe. Mnogo pokušaja je bilo dok nisam uspeo da dobijem zadovoljavajući oblik. Posebno mi je bilo teško da oblike prilagodim određenim veličinama po brojevima. Sa radom su navirale ideje i kasnije je usledila izrada malih suvenirskih klompi, privezaka za ključeve… Uz doradu oslikavanja ili sa natpisima one postaju ukrasni držači za cveće, flaše, zanimljive dekoracije.Ovim starim zanatom bavim se pet godina i svoje umeće bih rado preneo na one koji to žele, čime bi se očuvao deo narodne tradicije i bogate kulturne baštine ovog kraja.

Ivica Kovač

Ivica Kovač

Ivica Kovač se proizvodnjom klompi od drveta nakon što je na tavanu svoje kuće pronašao alat njegovog oca, koji je nekad davno izrađivao klompe. Ovim starim zanatom bavi se pet godina i svoje umeće bi rado preneo na one koji to žele, čime bi se očuvao deo narodne tradicije i bogate kulturne baštine ovog kraja. Pored klompi, izrađuje male suvenirske klompe, priveske za ključeve i dr.

Tags:
9 Comments
  1. Ivica Kovač
    • Ivica Kovač

Add a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *